آموزش موسیقی

آشنایی با کلاویه‌های سیاه پیانو

کلاویه‌های سیاه پیانو تحت عنوان کلیدهای flat و sharp شناخته می شوند که نت های نواخته شده با آن ها اصطلاحاً نیم پرده بالاتر یا پایین تر از دکمۀ سفید مجاور است. در واقع فاصلۀ موسیقیایی دو کلید سفید یک پرده و فاصلۀ بین کلید سفید و مشکی نیم پرده است. در تمام پیانوها کلیدهای مشکی در دو گروه دوتایی و سه تایی قرار گرفته اند که با یادگرفتن آن ها می توانید نام کلیدهای سفید را هم راحت تر به خاطر بسپارید.

کلیدهای سیاه ممکن است در نام خود شارپ (دیِز یا #) یا فلت (بِمُل یا b) داشته باشند. به این صورت که دکمۀ سیاهِ سمت راست کلیدهای سفید، شارپ و کلید سیاهی که بلافاصله در سمت چپ کلید سفید قرار گرفته فلت خوانده می شود. با این حساب هر کلید سیاه را می توانیم به دو روش نام گذاری کنیم. مثلاً کلید سیاهی که بعد از کلاویۀ C قرار گرفته را در نظر بگیرید. چون این کلید بعد از C قرار گرفته اسمش C sharp یا «دو دیِز» است و چون قبل از D قرار گرفته نام دیگرش Db یا D flat یا رِ بمل است. در واقع با هر یک از این اسامی می توانیم کلیدهای سیاه را نام گذاری کنیم. صدای تولید شده توسط نت شارپ نیم پرده بالاتر از کلید سفیدِ قبل از خود بوده و صدایی که فلت تولید می کند نیم پرده پایین تر از کلیدِ سفیدِ بعد از آن است.

حرکت را از Middle C (دو میانی) به راست را شروع می کنیم. کلید سیاهِ بعد از C میانی #C نام دارد؛ یعنی نیم پرده بالاتر از نت C. کلید بعدی D است و کلاویۀ مشکی بعد از آن #D. بعد از آن به ترتیب کلیدهای #F و #G و #A را داریم. کلیدهای #B و #E به ترتیب C و F هستند. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که شارپ همیشه در سمت راست نت ها قرار دارد. دوباره کلید Middle C را پیدا کنید؛ ولی این بار به چپ حرکت کنید. اولین کلید مشکی B flat یا Bb است و بعد از آن به ترتیب از چپ Ab, Gb, Eb و Db قرار گرفته اند. کلیدهای Cb و Fb به ترتیب کلاویه های B و E هستند. این نکته را به خاطر داشته باشید که فلت همیشه نت سمت چپِ کلیدهای سفید است. سعی کنید زمانی را صرف یادگرفتن اسامی کلیدهای سفید و مشکی و تفاوت موسیقیایی آن ها کنید.

آشنایی با کلیدهای سیاه

قدم اول

اولین نکتۀ مهم، تکنیک یا فن شماست. به عنوان مثال کمتر کسی انگشت شست خود را بر روی کلیدهای سیاه می گذارد. سعی کنید فقط از سه انگشت میانه استفاده کنید. این کار جا به جایی بین کلیدهای سفید و مشکی را راحت می کند. البته شرایط استثنایی هم هست ولی تا زمانی که آن شرایط به وجود نیامده شست خود را وارد کار نکنید!

قدم دوم

هنگام نواختن کلیدهای سیاه ممکن است بخواهید با انگشت شست خود که زیر قرار گرفته کلیدهای سفید را فشار دهید. همین الان امتحان کنید، با دکمۀ اشارۀ دست راستف کلید Middle C را بزنید، با انگشت وسط کلید #C و با شست کلید D را بزنید. بعدها خواهید دید که این تکنیک در اجرای گام به درد میخورد.

قدم سوم

حالا همان تکنیک قبلی را با دست چپ تکرار کنید. انگشت شستِ دست چپ را روی Middle C قرار دهید. کلید B را با انگشت اشاره، Bb را با انگشت وسط و A را با شست خود بزنید. آنقدر تمرین کنید که به این کار تسلط پیدا کنید. اکنون انگشت شست روی A قرار دارد، بقیۀ انگشتان به اندازۀ کافی آزاد هستند تا به نت های سیاه و سفید پایین تر دسترسی پیدا کنند.

قدم چهارم

حالا بیایید یک گام اجرا کنید. با انگشت اشارۀ دست راست از کلیدهای C تا F نیم پرده نیم پرده همۀ کلیدها را بزنید. ببینید می توانید بی تاخیر کلیدهای سیاه و سفید را بنوازید. کلید D را با انگشت شست و کلید آخری یعنی F را با انگشت چهارم یا انگشت حلقه بزنید. وقتی این کار را به خوبی یاد گرفتید می توانید در جهت بالعکس هم تمرین کنید. یعنی از F تا C.

نامگذاری کلاویه‌های سیاه پیانو

Flat (فلت)

به کلیدهای سیاهِ قرارگرفته در سمت چپِ کلیدهای سفید فلت گفته می شود. از دکمۀ C (که در تصویر با علامت ستاره مشخص شده) یک اکتاو پایین تر شامل کلیدهای Bb, Ab, Gb, Eb و Db است.

Sharps (شارپ)

هر کلید سیاهی که بعد از کلیدهای سفید قرار گرفته شارپ نام دارد. از Middle C یک اکتاو بالاتر به ترتیب از چپ کلیدهای #C#, D#, F#, G و #A قرار دارند.

کلیدهای سفید

هر وقت نام کلیدها یادتان رفت آن سه کلید سفیدی که دو کلاویۀ سیاه را محصور کرده اند به خاطر آورید: C و D و E. با دانستن نام این سه کلید، اسم بقیۀ کلیدها به ترتیب F و G و A و B خواهد بود که از آنجا نام کلیدهای مشکی را هم به خاطر خواهید آورد. مقاله آشنایی با کلاویه‌های سفید پیانو را در اینجا بخوانید.

امیدوارم مقاله ” آشنایی با کلاویه‌های سیاه پیانو “ برای شما مفید بوده باشد، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع : تهران ملودی پلاس

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *