فولاد نیتراید یا استیل ضد زنگ؟ بهترین جنس هنگ درام کدام است؟

 

یکی از مهمترین چالش‌های دارندگان هنگ درام خوردگی و زنگ زدگی ساز در هوای مرطوب است. علی‌رغم ظهور روغن‌های حفاظتی، بازهم نگرانی‌هایی در این ارتباط وجود دارد و جنس هنگ درام می‌تواند تعیین کننده باشد. مخصوصا اگر هوای منطقه‌ای که هنگ درام در آن استفاده می‌شود مثل شمال ایران مرطوب هم باشد.

هنگ درام استیل ضد زنگ یا هنگ درام نیتراید ؟ این سوالی است که ممکن ذهن شما را نیز قبل از خرید درگیر کرده باشد. اخیراً روند قابل توجهی از استقبال نسبت به هنگ درام استیل ضد زنگ مشاهده می‌شود. حالا چرا سازنده‌ها از فولاد ضدزنگ استفاده می‌کنند ؟ آیا این دو در ساخت و نیز کیفیت صدای هنگ درام تفاوت محسوسی دارند ؟ آیا جنس هنگ درام تغییر چشمگیری در کیفیت یا نحوه ساخت ایجاد می‌کند ؟ آیا جنس هنگ درام در قیمت تمام شده تاثیر می‌گذارد ؟ و سوالات دیگری که می‌خواهیم در این مطلب به آنها پاسخ دهیم.

 

 

فولاد ضد زنگ ( استیل) چیست؟

 

به معنای واقعی کلمه صدها نوع آلیاژ فولاد ضد زنگ ( استیل ) وجود دارد. با این تعریف، فولاد ضد زنگ آلیاژ است که حاوی عناصر مختلفی است که با جلوگیری از اکسید شدن آهن یا به عبارتی باعث مقاومت در برابر خوردگی یا زنگ زدگی می‌شود. در اکثر آلیاژهای ضد زنگ ، عنصر کروم به آهن افزوده شده و طی پروسه‌ای تبدیل به استیل می‌شود. مقدار عنصر کروم می‌تواند از یک آلیاژ به آلیاژ دیگری متفاوت باشد. به عنوان مثال، مقدار کروم موجود در استیل ها بین 12٪ و 18٪ متفاوت است.

ویژگی اصلی Chromium مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. اکسید کروم نوعی مقاومت آلیاژ در برابر اکسیژن و رطوبت ایجاد می‌کند. حال سوال اینجاست که استیل ضد زنگ چه تفاوتی با فولاد نیتراید که عمدتاً برای هنگ درام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد دارد؟

 

 

فولاد نیتراید چیست؟

 

فولاد نیتراتاسیون فولادی‌ست که از طریق یک فرآیند شیمیایی تولید می‌شود. در این فرآیند شیمیایی نیتروژن در دمای 350 درجه تا 500 از 10 ساعت تا 20 ساعت با عناصر سطح قطعه تماس پیدا کرده و تشکیل نیترید‌های سخت و پایدار می‌دهند. وقتی نیتروژن به سطح فولاد نفوذ می‌کند این فرآیند باعث می‌شود یک لایه سفید در اثر تشکیل نیتریدهای آهن و عناصر آلیاژی و یک لایه ضخیم نفوذی به دلیل حل شدن نیتروژن در شبکه آهن روی سطح فولاد ایجاد گردد. این نفوذ پذیری ممکن است از 0.3 تا 0.5 میلیمتر هم باشد.

 

خصوصیت فولاد نیتراید:

 

خصوصیت اصلی فولاد نیتراید سختی سطحی خیلی بالای آن می‌باشد. اما در کنار سختی پذیری سطحی مقاومت به خوردگی، مقاومت به سایش، نیز از خصوصیت‌های اصلی این نوع از فولاد محسوب می‌شود. شاین ذکر است سختی پذیری لایه نیترایدی به میزان عناصر آلیاژی و نوع عملیات حرارتی فولاد نیتراتاسیون بستگی مستقیم دارد.

 

خواص مثبت هنگ درام فولاد نیتراید به نسبت فولاد خام به عنوان جنس هنگ درام

 

  • سختی پذیری سطحی خیلی بالا
  • مقاومت به خوردگی
  • مقاومت به سایش

 

خواص منفی نسبت به هنگ درام استیل ضد زنگ

 

سختی پذیری فولادهای نیتراته سطحی بوده و عمیق نمی‌باشد.

 

 

جنس هنگ درام : تفاوت هنگ درام فولاد نیتراید و هنگ درام استیل ضد زنگ

 

به صراحت می‌توانیم بگوییم که فولاد نیتراید و فولاد ضد زنگ دو ماده کاملاً متفاوت برای جنس هنگ درام هستند. از منظر زنگ زدگی، فولاد ضدزنگ یا استیل  بسیار برتر است. به این معنی که ساز شما در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم‌تر خواهد بود. از طرف دیگر، مزیت دیگر استیل این است که بر خلاف فولاد نیتراید، هر گونه آسیب سطحی که باعث خراشیدگی یا صدمه جزئی پوسته باشد را در معرض زنگ زدگی قرار نمی‌دهد. در حقیقت استیل ضد زنگ فقط یک لایه محافظ مثل نیتراید نیست. از سوی دیگر نحوه تیون کردن استیل ضد زنگ با نیتراید تفاوت دارد و سبک چکش کاری نت‌ها برای تیون کردن فرق می‌کند.

وقتی که به خصوصیات مکانیکی هر دو ماده می‌پردازیم تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد . شایان ذکر است که جنس هنگ درام تاثیر در نحوه ساخت و قیمت می‌تواند داشته باشد. نحوه ساخت و برخورد با تفاوت‌های دو جنس کاملا وابسته به مهارت، تجربه و رویکرد سازنده دارد. به عنوان مثال ممکن است سازنده مجبور باشد از ابزارهای مختلفی برای کار با استیل استفاده نماید.

خب، هر سازنده رویکرد شخصی خود را نسبت به بیشتر فرآیندها دارد. اما از نظر بسیاری از سازندگان مطرح، برای کار با فولاد ضد زنگ نیازی به ابزارهای مختلف یا ویژه نیست. البته این بدان معنی نیست که کار تیون کردن فولاد ضد زنگ با فولاد نیتراید یکسان است بلکه سبک تیون کردن مختلفی را به نسبت رویکرد سازنده می‌طلبد.

 

کیفیت صدای کدامیک بهتر است؟

 

بسیاری از خصوصیات صوتی هنگ درام ها مربوط به روشهای ساخت است و نه فقط جنس هنگ درام. به جرات می‌گوییم کیفیت صدای هنگ درام چه فولاد نیتراید باشد یا استیل ضد زنگ به مهارت سازنده ربط دارد. اما به راحتی می‌توان گفت که در مقایسه با فولاد نیتراید، فولاد ضد زنگ این خصوصیات زیر را دارد:

 

  • استیل صدای شیشه‌ای
  • کشش صدای بالا و در مقابل
  • جنس صدای شفاف
  • صدای تفکیکی بهتر

 

از خصوصیات مهم دیگر نیتراید داشتن تنوع رنگ بیشتر است. از لحاظ نگهداری تیون بین سازندگان اختلاف وجود دارد . عموما فولاد نیتراید، تیون یا طول عمر کوک بیشتر به نسبت استیل ضد زنگ دارد اما این مساله اصلا یک قضیه همیشگی نیست. تیون کردن وابسته به سازنده است و همانطور که گفتیم کاملا بستگی به مهارت و تجربه سازنده دارد.

 

 

سوال اصلی، استیل ضد زنگ یا نیتراید ؟

 

خب در آخر این مطلب می‌رسیم به جواب این سوال که هنگ درام ساخته شده از استیل بهتر است یا فولاد نیتراید؟ انتخاب جنس هنگ درام کاملا به شما و سلیقه شما بستگی دارد. باید چند نوع هنگ درام از هر دو جنس را گوش دهید و ببینید بیشتر با کدامیک حال می‌کنید ! من شخصا صدای فولاد نیتراید را ترجیح میدهم چون دارای اورتن بیشتری نسبت به استیل است. شما هم اگر شک دارید فرقی نمی‌کند، می‌توانید با یکی از این جنس‌ها شروع کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم زیاد وسواس به خرج ندهید. این مساله زیاد مهم نیست که ذهن شما را درگیر نماید.

برای تست کردن انواع هنگ درام‌های فولاد نیتراید یا استیل میتوانید به فروشگاه حضوری تهران ساز سر زده و با سازهای مختلف تست نوازندگی داشته باشید تا انتخاب خود را به بهترین شکل انجام داده و سپس، با بهترین قیمت، به صورت نقد یا اقساط بدون بهره، خرید خود را انجام دهید.

۵
از ۵
۱۳ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش